Blog > Komentarze do wpisu

Co może powiedzieć archeologowi gwóźdź?

Dawno, dawno temu - gdzieś na początku lipca - napisałam, że w Libanie nasi archeolodzy nie tylko kopią i konserwują. Dokumentują też zabytki odkryte w kwartale mieszkalnym w Jiyeh w 1975 roku przez libańską ekipę archeologiczną. Tamte badania przerwała wojna domowa w Libanie i nigdy już do nich nie powrócono.

- Z czterech miesięcy libańskich wykopalisk pozostało 600 zabytków złożonych w magazynach Muzeum Narodowego – opowiada dr Tomasz Waliszewski. - Trafiliśmy na ich ślad natrafili dopiero trzy lata temu. I już trzeci sezon je dokumentujemy. To pozwoli nam lepiej zrozumieć to stanowisko.

Dlatego do Muzeum Narodowego w Bejrucie codziennie wyprawia się z Jiyeh kilkuosobowa grupa i zasiada tam do rysowania i fotografowania zabytków. Są wśród nich monety, przedmioty metalowe, kandelabry, fragmenty zamków do drzwi, zawiasów, narzędzi. Dr Waliszewski: - Wszystko to Libańczycy znaleźli w latach 70. w pomieszczeniach mieszkalnych, w tych samych pokojach, które teraz badamy i które dlatego są teraz puste. Zbadanie tych przedmiotów jest ekstremalnie ważne.

W skład „ekipy dokumentacyjnej” wchodzą: Agnieszka Szulc-Kajak, Magdalena Makowska i Angelika Dłuska. Fotografują zabytki Bartosz Wójcik i Tomasz Wojtczak.

Oto, co o tych pracach napisała mi Agnieszka Szulc-Kajak. Jest na zdjęciu niżej podczas dokumentowania zabytków w Bejrucie. Hm, trochę się odwróciła. ;)

Agnieszka Szulc-Kajak podczas dokumentowania zabytków w piwnicy Muzeum Narodowego w Bejrucie

„Mamy do zadokumentowania w sumie kilkaset obiektów. Zabytki metalowe są grupą bardzo różnorodną, dzięki czemu pozwalają lepiej poznać i zrozumieć wiele aspektów życia mieszkańców antycznego miasteczka. Są to narzędzia, między innymi związane z rybołówstwem, fragmenty wag, naczynia, lichtarze, ozdoby, dekoracje ubrań, okucia i zawiasy czy zamki.

Wbrew pozorom również tak pospolite przedmioty jak gwoździe mogą dostarczyć istotnych informacji. Jeżeli na przykład są intencjonalnie zagięte możemy zmierzyć grubość drewnianej belki, w którą były wbite, mimo że ta się nie zachowała.

Zabytki te zgromadzone są w dwóch miejscach - w magazynie Muzeum Narodowego ulokowanym pod siedzibą Departamentu Starożytności w Bejrucie oraz w muzeum w Beiteddine. Z punktu widzenia ekipy pracującej w tych miejscach ma to dość istotne znaczenie. Do Bejrutu dojeżdżamy z Jiyeh, pokonanie tej trasy i przedarcie się przez poranny korek w stolicy zajmuje około półtorej godziny, powrót jeszcze więcej, a temperatura w autobusie gwarantuje nam darmową saunę. Ze względów bezpieczeństwa zabytki, nad którymi pracujemy nie mogą być wynoszone poza miejsce ich przechowywania, a tak się składa, że jest to duszna piwnica, oddzielona od reszty budynku metalową kratą…

W poniedziałek wraz z rysowniczkami i konserwatorką Magdaleną Szewczyk przybyłyśmy do drugiego muzeum. Beiteddine to urocze górskie miasteczko znane z pięknego pałacu. To właśnie w nim mieści się muzeum i przestronny magazyn, którego okno wychodzi na dziedziniec. Bardzo przyjemna odmiana. Tym bardziej, że na czas pracy, dzięki uprzejmości kustosza muzeum, zamieszkałyśmy w pokoju gościnnym, na pierwszym piętrze tego zabytkowego budynku, z okien i tarasu mamy widok na cały pałac i góry.

Muzeum w Beiteddine

Muzeum w Beiteddine

Ale to nie wszystko - właśnie trwa tu coroczny festiwal. Co kilka dni na dziedzińcu, czyli dokładnie pod naszymi oknami, odbywają się koncerty. Mieliśmy przyjemność posłuchać np. jazzowej artystki Madeleine Peyroux.”

Zdjęcia: Bartek Wójcik

poniedziałek, 27 lipca 2009, joannagrabowska_net

Polecane wpisy

  • Ofiary wzmożonych kontroli

    Już jakiś czas temu wrócili nasi archeolodzy z Jiyeh i Szhim, ale czekałąm na zdjęcia, żeby o tym napisać. A tu zdjęć, póki co, nie ma. Poczekam na nie jeszcze

  • Ślimaczych muszli archeologom za mało!

    Naukowa ekipa w Jiyeh z pełną powagą poszukuje nie tylko śladów i artefaktów z przeszłości, ale też muszli ślimaków. Do czego im są potrzebne? W jednej z pierws

  • Zaglądanie pod podłogę

    W pomieszczeniu nr 20 archeolodzy znaleźli kilka podłóg i warstw zasypiskowych z różnych okresów. Co to znaczy? Czego szukają? Kiedy w poprzednim sezonie archeo