Blog > Komentarze do wpisu

Cysterna z kandelabrem

Używana była około 800 lat. Mieszkańcy Szhim magazynowali w niej wodę. Kiedy już nie była potrzebna, zamieniono ją w śmietnik.

Piszę o cysternie, którą nasi archeolodzy badali w Szhim, zbudowanej kilkaset lat przed narodzinami Chrystusa. Naukowcy znaleźli ją w poprzednim sezonie pod świątynią rzymską.

Cysterna w Szhim. Fot. Miron Bogacki

Cysterna w Szhim. Fot. Miron Bogacki

- Całą ją przekopaliśmy. Ma głębokość 7-8 metrów. Śmietnik zrobiono w niej około połowy VI wieku – opowiada dr Tomasz Waliszewski. – Najprawdopodobniej tworzony był przez ludzi z chrześcijańskiej bazyliki z V wieku. Ksiądz, sprzątając świątynię, wyrzucał do tej cysterny potłuczone lampki, ceramikę kościelną.

Lampki pochodzą z połowy VI wieku. Większość jest jednego typu. - Ale znaleźliśmy tam fragmenty trzech lampek bardzo specyficznych – dodaje dr Waliszewski. – Produkowane były od VI wieku tylko w regionie Jerozolimy. To znaczyłoby, że istniały bezpośrednie kontakty wioski Szhim z Jerozolimą. Może do księdza przyjeżdżali ludzie, którzy byli w Jerozolimie i przywozili mu te lampki, jako pamiątki. Albo on sam kilka razy był w Jerozolimie i tam sobie je kupił.

Te lampki traktowane są przez archeologów, jako specyficzny produkt z Jerozolimy, sprzedawany pielgrzymom, którzy szli do Ziemi Świętej. Nazywano je kandelabr ze świecznikiem. Dr Waliszewski: - Są specyficzne, bo mają na tyle neutralną dekorację, że mogły być dawane i chrześcijanom i żydom i poganom i później muzułmanom i nikt się nie obraził. Mogło to być traktowane po prostu, jako lampka oliwna, drzewo życia, cokolwiek.

Cysterna w Szhim. Fot. Miron Bogacki

Fot. Miron Bogacki

A co dalej z cysterną? Naukowcy dotarli już do jej dna. Może w przyszłości będzie atrakcją turystyczną? Tak jak całe starożytne Szhim.


środa, 05 sierpnia 2009, joannagrabowska_net

Polecane wpisy

  • Ślimaczych muszli archeologom za mało!

    Naukowa ekipa w Jiyeh z pełną powagą poszukuje nie tylko śladów i artefaktów z przeszłości, ale też muszli ślimaków. Do czego im są potrzebne? W jednej z pierws

  • Zaglądanie pod podłogę

    W pomieszczeniu nr 20 archeolodzy znaleźli kilka podłóg i warstw zasypiskowych z różnych okresów. Co to znaczy? Czego szukają? Kiedy w poprzednim sezonie archeo

  • Drobiazg o nadziei rano i rozczarowaniu w południe

    Ale nie z powodu prac wykopaliskowych tylko pogody. Gorąco, duszno i bardzo wilgotno jest w Jiyeh. Trudno się w takich warunkach pracuje. Dr Tomasz Waliszewski

Komentarze
miron_b
2009/08/05 21:50:26
Pozdrowienia dla wszystkich pracujących w Libanie. Zapraszam do oglądania zdjęć z lipca:
fotostacja.pl/pokaz_slajdow/Liban_2009/
fotostacja.pl/galeria/Podroze/Liban_wykopaliska_2009